آنالیز ادرار و اسپرم


 بخش تخصصی تشخیص مولکولی و ویروس شناسی:

در بخش تجزیه ادرار آزمایشگاه فاضل تمام پارامترهای بیوشیمیایی از جمله: قند، پروتئین، بیلی روبین، اوروبیلینوژن و … مورد تجزیه قرار می‌گیرند. به علاوه در این بخش می‌توان ادرار را از نظر برخی موارد که به صورت معمول در ادرار وجود ندارند و در اثر برخی از بیماری ها سیتماتیک و نقص های ایمنی مادرزادی  در ادرار دیده می شوند نیز مورد آزمایش قرار می‌گیرند.
کنترل کیفی داخلی و خارجی در مورد تمام پارامترها و عناصری که در بخش تجزیه ادرار مورد تجزیه قرار می‌گیرد انجام می‌شود و کنترل کیفی به صورت روزانه، هفتگی و ماهیانه انجام می‌شود، دیگر ویژگی این بخش از آزمایشگاه به کار‌گیری پرسنل کار آزموده و با تجربه است همچنین این بخش از آزمایشگاه گزارش المنت‌های میکروسکوپی ادرار ارائه می‌دهد و در صورت وجود عناصر غیر طبیعی سلولی در رسوب ادرار بیماران، بررسی از نظر سیتولوژی ادرار به پزشکان معالج توصیه می گردد.
آزمايش كامل ادرار علاوه بر اينكه بهترين آناليز جهت بررسي سيستم كليه و مجاري ادرار مي باشد ، در اکثر موارد نمودي كلي از متابوليسم بدن را نیز فراهم مي کند.
از آنجایی كه عدم رعایت استانداردها در انجام آزمايش کامل ادرار، مي تواند منجر به تشخيص اشتباه يك بيماري يا سندروم گردد، آزمایشگاه تشخيص طبي و تخصصي فاضل  به منظور افزایش دقت ، سرعت و صحت هرچه بیشتر نتایج، اقدام به نصب و راه اندازی دستگاه تمام اتوماتیک آنالیز ادرار به روش ماکروسکوپی و میکروسکوپی نموده است .
آنالیز ادرار یک نمونه از تست‌های آزمایشگاهی است. پزشک به کمک این آزمایش قادر خواهد بود تا یک سری بیماری‌ها را تشخیص بدهد زیرا علائم این بیماری‌ها در ادرار افراد ظاهر می‌شوند.
بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات، روی نحوه دفع ضایعات و سموم از بدن تاثیرگذار هستند اندام‌های درگیر در این فرآیند عبارتند از ریه‌ها، کلیه‌ها، مجرای ادراری، پوست و مثانه.
وجود مشکل در هر یک از این اندام‌ها، روی ظاهر، غلظت، و محتوای ادرار تاثیرگذار خواهد بود. آنالیز ادرار، هیچ برابری و شباهتی با غربالگری مواد مخدر، یا آزمایش بارداری ندارد البته هر سه مورد به کمک نمونه ادرار انجام می‌شوند
آزمایش مایع منی (Semen Analysis Test) میزان اسپرم تولید شده توسط مرد را اندازه گیری میکند. همچنین در این آزمایش تعداد و کیفیت اسپرم نیز قابل بررسی است. آزمایش آنالیز مایع منی یا آزمایش آنالیز اسپرم معمولا یکی از نخستین تستهایی است که کمک میکند تا مشکلات ناباروری در مردان تشخیص داده شود. آزمایش آنالیز اسپرم کمیت و کیفیت مایع اسپرم را بررسی می کند. این آزمایش، هر دو قسمت مایع منی و سلولهای متحرک میکروسکوپیک اسپرم را ارزیابی می کند اغلب در ارزیابی ناباروری استفاده می شود.

کارشناس ها:

  • مینا بختیاری
  • فرناز فراهانی
  • احمد آستانه

تلفن تماس:

  • داخلی بخش تشخیصی: 26

موقعیت:

  • فاز سوم آزمایشگاه - طبقه اول